Czy sól przemysłowa jest szkodliwa?

Nie bez powodu istnieje rozróżnienie na sól spożywczą i przemysłową. Ta druga zawiera w swoim składzie dodatkowe substancje, przez co nie nadaje się do spożycia. Przypadkowa konsumpcja w śladowych ilościach nie powinna być szkodliwa, w innym przypadku może mieć jednak katastrofalny wpływ na zdrowie. Może dojść do zatrucia pokarmowego, bólu głowy czy też rozkładu witaminy B1 w organizmie, a w konsekwencji do powstania jej niedoborów, które z kolei nie pozostają bez wpływu na układ nerwowy, a także pracę serca.

Sól przemysłowa różni się jednak od odmiany spożywczej nie tylko wyglądem, ale i smakiem, stąd też ryzyko jej przypadkowego spożycia w większych ilościach jest praktycznie niemożliwe (można ją wyczuć dzięki jej charakterystycznemu, gorzkiemu posmakowi).

Chlorek sodu w nadmiernej ilości negatywnie wpływa również na środowisko naturalne oraz przedmioty mające z nim bezpośredni kontakt (samochody poruszające się po posypanej solą jezdni, buty przechodniów poruszających się po „zasolonych” chodnikach). Posypane solą przemysłową drogi i chodniki ulegają niszczeniu, przyspiesza się też korozja podwozi samochodów. W kontakcie z obuwiem dochodzi do jego odbarwienia oraz uszkodzenia. Sól ma również wpływ na stan gleby (zmienia jej odczyn, zaburza ciśnienie w podłożu) i utrudnia roślinom pobieranie wody, a w konsekwencji przyczynia się do ich usychania, co widoczne jest dopiero wiosną, a czasem i w kolejnych sezonach. By uchronić rośliny przed szkodliwym wpływem soli przemysłowej, stosuje się m.in. intensywne nawadnianie gleby przy jezdniach, a także osłanianie zimą roślin specjalnymi foliami bądź matami.