Czym się różni sól przemysłowa od spożywczej?

Zapewne wiele osób zastanawia się, jaka tak naprawdę jest różnica pomiędzy solą przemysłową a spożywczą. Czy chodzi tylko o nazewnictwo? Oczywiście, że nie! Różnice są zasadnicze, dlatego też tak ważne jest, by każdy rodzaj soli używać zgodnie z jego przeznaczeniem.

Różnica widoczna jest już na pierwszy rzut oka. Sól spożywcza jest zazwyczaj drobna i biała, podczas gdy odmiana przemysłowa występuje w większych bryłkach, a jej barwa przypomina przybrudzoną biel wpadającą w kolor szary. Na tej podstawie jednak czasem trudno rozróżnić rodzaje soli – używana w kuchni spożywcza sól kamienna może wyglądem łudząco przypominać odmianę przemysłową używaną do posypywania dróg i chodników!

Najważniejsze różnice znajdują się w składzie. Spożywcza odmiana jest niemalże „czystym” produktem składającym się prawie w całości z chlorku sodu – zawiera więcej chlorku sodu, tj. minimum 99%, podczas gdy odmiana przemysłowa zawiera zazwyczaj maksymalnie 97%. Mniejsza zawartość chlorku sodu w soli przemysłowej oznacza więcej miejsca w składzie dla innych składników jak na przykład żelazocyjanek potasowy czy też substancje nierozpuszczalne w wodzie. Dodatki te sprawiają, że sól przemysłowa nie nadaje się do spożycia.

Różnice w składzie oznaczają różne zastosowanie. Sól spożywcza (czyli odmiana „czysta”) ma szerokie zastosowanie w kuchni oraz w przemyśle spożywczym, by nadać żywności smaku. Odmiana przemysłowa (czyli odmiana „zanieczyszczona”) natomiast wykorzystywana jest do posypywania zaśnieżonych i oblodzonych dróg, chodników czy podjazdów jako środek do walki ze śliską, zamarzniętą powierzchnią.