Chlorek wapnia – letnie utrzymanie dróg

Nie da się ukryć, że drogi szutrowe są dość trudne w utrzymaniu nie tylko zimą, ale i latem. Ich trwałość pozostawia wiele do życzenia, dodatkowo nieodpowiednio konserwowane potrafią uprzykrzać życie mieszkańców unoszącym się po przejeździe każdego samochodu kurzem i pyłem. Warto zatem stosować do ochrony ich nawierzchni chlorek wapnia.

Chlorek wapnia – działanie

Powstający w procesie pozyskiwania węglanu sodu metodą Solvaya jako produkt uboczny nieorganiczny związek chemiczny CaCl2 jest uznawany za doskonały zamiennik soli, dlatego chętnie używa się go nie tylko do utrzymywania nawierzchni zimą, ale i do kontrolowania stanu zagęszczenia dróg szutrowych latem. Dzięki swoim higroskopijnym właściwościom doskonale pochłania znajdującą się w powietrzu wilgoć. W wyniku połączenia chlorku wapnia z wodą dochodzi do wytworzenia przejrzystej, odpornej na parowanie cieczy, która wiąże cząsteczki żwiru i pyłu, co wpływa na zachowanie optymalnego poziomu wilgotności nawierzchni.

Metody stosowania CaCl2 w letnim utrzymaniu dróg

Istnieją dwa sposoby aplikacji tej substancji. Pierwsza, na mokro, wymaga rozpylenia 30-35% roztworu wody i CaCl2 za pomocą specjalnych polewaczek i opryskiwaczy. Druga, na sucho, polega na rozrzuceniu płatków tego związku przy użyciu solarek lub rozsiewaczy do nawozu (proporcje 0,6kg –1,0kg/m²) – należy jednak pamiętać, że konserwowana w ten sposób nawierzchnia powinna być wilgotna. Dla osiągnięcia najlepszych efektów zaleca się aplikowanie substancji na równych drogach jeszcze w okresie wiosenno-letnim, przed ich całkowitym wysuszeniem, oraz powtórzenie prac po upływie 90 dni.

Korzyści wynikające z zastosowania chlorku wapnia

Regularne używanie CaCl2 w utrzymywaniu dróg działa ochronnie na nawierzchnie, zmniejsza działanie erozji (ograniczenie ilości kolein i dziur) i, co najważniejsze, znacząco obniża problem unoszącego się w powietrzu pyłu. Poprawia się zatem komfort życia mieszkańców – nie ma już problemu z zapchanymi wentylacjami czy nieustannie zakurzonymi oknami. Jak wiemy, szutrówki mogą być dość kosztowne w letnim utrzymaniu, jeśli stosuje się w tym celu wodę czy emulsje olejowe. Użycie chlorku wapna znacząco redukuje ponoszone przez samorządy i zarządców infrastruktury nakłady.

Zobacz też

Sól drogowa worki 5,10,25,50 kg
Sól drogowa big-bag
Sól drogowa luzem

Promocja

SÓL DROGOWA LUZEM

380 ZŁ NETTO/TONA
REALIZACJA ZAMÓWIEŃ STYCZEŃ / LUTY